×
Haberler

Mukaddes Emanetlerin Hizmetinde Beş Asır Belgeseli Gala Programı Gerçekleşti


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iş birliği, İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) destekleriyle, Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (ÖNSİAD) 31 Aralık 2018 akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlediği ”Mukaddes Emanetlerin Hizmetinde Beş Asır Belgeseli” gala programı büyük bir coşku ve manevi havada gerçekleşti. Program Rüstem Paşa Camii İmam Hatibi İsmail Karakelle hocamızın Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı.Başkanımız Sn. Dr. Hasan Gökçeoğlu açış konuşmalarında, “Yedi güzel şehrimizin sergisini de tarihi fotoğrafları ile beraber burada sergiliyoruz. Projemizin amacı mukaddes emanetlere verdiğimiz beş asırlık bir hizmet var, mukaddes emanetlerin beş asırdır bize yüklediği mesuliyetler  ve tarihten gelen emanetler var. İşte bu görevleri hatırlamak, bu görevleri tekrar gündeme taşımak ve genç nesle, yeni nesle bunları hatırlatmak amacıyla bu programları düzenledik” diye konuştu.Mukaddes Şehirler Fotoğraf Sergisinde İhlas Haber Ajansına (İHA) konuşan Genel Başkan Vekilimiz Sn. Recep Temur, ”Mukaddes Emanetlerin Hizmetinde Beş Asır Belgeseli” isimli projenin ilk yılının kapanışında olunduğunu ifade ederek, “ İlk senemiz olduğu için çok heyecanlıyız, 2019 yılında filmimizin tamamı izleyici ile buluşacak. O bakımdan biraz sonra ön gösterimi yapılacak bu programın, inşallah milletimize bir kültür hizmeti olarak sunmuş oluruz” dedi.Kurucu Başkanımız Sn. Rasim Erdoğmuş konuşmalarında, projemizin başlangıcı ve gala programına kadar ulaşan süreci ve bir sonraki dönemin programı hakkında bazı bilgileri misafirlerimizle paylaştı. Erdoğmuş, projenin üzerinde bir yıldır çalışıldığını belirterek, Paydaş kuruluşlarımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) olarak çalışmalarımızı devam ettirdik. Mukaddes Emanetlerin İstanbul’a getirilişinin beş yüzüncü yılı, buna 5 asır diyerek projemizi olgunlaştırdık” şeklinde konuştu.

Erdoğmuş ”Mukaddes Emanetlerle Beş Asır” başlığı altında, ”Uluslararası İslam Ekonomisi ve İş Ahlakı” panelinde; İslam İktisadı ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSİFAM) ile birlikte (İslam Ekonomisinin Gelişim Sürecinde Osmanlı Tecrübesi) ve (İslam Ekonomisinde “Türkiye Ekolü”) konularını işlediklerini,  ”Mukaddes Emanetler Hizmetinde Beş Asır” panelinde; Yavuz Sultan Selim Han’ın Mısır seferi sonrası geride bırakılan beş aşırı hatırlatmak, Türkiye’nin ve İstanbul’un uluslararası tarihini, manevi ve kültürel derinliğini arttırmak ve bu farkındalığın kalıcı olabilmesini sağlamak, Emanetlerin İstanbul’da oluşunun önemi, Mısır seferi, Emanetlerin İstanbul’a getirilişi, Mukaddes Emanetlerin huzurunda Kuran-ı kerim okunması ve anlamı, Emanetlerin İslami finansın merkezi olma ve İslam Dünyasının doğal liderliği vasfı ile bağlantısı gibi konuları gençlerimize aktardıklarını, 18-31 Aralık 2018 tarihleri arasında tüm halkımızın ziyaretine açık olan ”Mukaddes Şehirler Sergisinde” şehirlerin özel arşivlerden derlenen fotoğraflarda Mukaddes Emanetler ve Mukaddes şehirleri bir arada algılama fırsatı sunduklarını ve son olarak ”Mukaddes Emanetlerin Hizmetinde Beş Asır Belgeseli” ön gösterimi ile 2018 yılını tamamladıklarını belirtti.

İstanbul Üniversitesi İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Sn. Prof. Dr. Ahmet Kala, İstanbul Milletvekili Sn. Ahmet Hamdi Çamlı, TBMM İdare Amiri ve İstanbul Milletvekili Sn. Hasan Turan bey konuşmalarını gerçekleştirdikten sonra ”Mukaddes Emanetler Hizmetinde Beş Asır Belgeseli” ön gösterimi misafirlerimize izletildi.
TBMM Başkanımız Sn. Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ‘ın gönderdikleri teşekkür mesajlarında, “Mukaddes Emanetlerin Hizmetinde Beş Asır” programımızda emeği geçenleri tebrik ederek, başta Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği olmak üzere, tüm katılımcılarımıza en kalbi duyguları ile selamlarını ilettiler.
Gece, programa katılımları ve sundukları değerli katkılarından dolayı paydaşlarımıza ve misafirlerimize teşekkür plaketlerinin takdimi ile sona erdi.


ÖNSİAD

ÜYE FİRMALARIMIZ VE FAALİYET ALANLARI